Glavni govornici
Vodeća imena europske pedagogije, autori, govornici i roditelji
Jesper Juul
Familylab Association
Jesper Juul
Familylab Association
Jesper Juul je međunarodno priznati obiteljski terapeut, autor te kao osnivač organizacije Familylab International, voditelj edukacija s aktivnostima u više od 16 zemalja. Najpoznatiji je kao autor knjige “Vaše kompetentno dijete”, u kojoj je sažeo svoje 25-godišnje iskustvo rada s obitelji te gdje osporava velik broj temeljnih pretpostavki tradicionalne razvojne psihologije kao i dominantnih pedagoških modela i metoda odgoja. U protekla dva desetljeća formulirao je novu paradigmu načina na koji doživljavamo djecu i načina kojima se trudimo podržati njihov razvoj i socijalizaciju. Od 1979. do 2004. bio je predsjednik Uprave Kempler instituta Skandinavije, koji nudi poslijediplomsko obrazovanje o obiteljskoj terapiji i savjetovanju. Od 2013. boluje od teške neurološke bolesti koja mu je oduzela sposobnost hodanja i putovanja, no i dalje je aktivan putem online predavanja i savjetovanja te kao autor uspješnih naslova o odgoju djece.
Iben Sandahl
The Danish Way
Iben Sandahl
The Danish Way
Iben Sandahl danska je psihoterapeutkinja i obiteljska savjetnica te autorica koja drži govore širom svijeta. Međunarodnu popularnost stekla je knjigom „Roditeljstvo na danski način“, čiji hrvatski prijevod izlazi u proljeće 2018. Knjiga otkriva tajne uspješnog roditeljstva, po mnogima, najsretnijeg naroda na svijetu. Također je autorica knjige „Igra na danski način“, o važnosti slobodne i nestrukturirane dječje igre.
dr. Ranko Rajović
NTC, Mensa
dr. Ranko Rajović
NTC, Mensa
Ranko Rajović je specijalist interne medicine, magistar neurofiziologije, doktor sportskih znanosti. Autor je NTC programa učenja koji se provodi u 17 država Europe, a u 7 je akreditiran od strane ministarstva obrazovanja. Osnivač je Mense u 5 država, od 2002. godine je i član odbora međunarodne Mense za darovitu djecu (predsjednik 2010. – 2012). Suradnik je UNICEF-a. Dobio je priznanje međunarodne Mense (MERF – Mensa education and research foundation) za intelektualni doprinos društvu (2015). Radi na Pedagoškom fakultetu u Kopru u Sloveniji. Gostujući je profesor na nekoliko sveučilišta.
Svi govornici
S ponosom predstavljamo i naše ostale govornike i voditelje radionica!
Gordana Kastrapeli
Krug izvrsnosti
Gordana Kastrapeli
Krug izvrsnosti
Zaposlena mama, HNLP trenerica i coach koja uspješno balansira privatni i poslovni život. Svoje bogato iskustvo više od desetljeća unaša u svoja predavanja, radionice i treninge NLP – a, komunikacijskih vještina te osobni i poslovni coaching. Pohađa psihoterapijski studij Logoterapije, Viktor Frankl institut iz Beča.
Marija Cukon
Krug izvrsnosti
Marija Cukon
Krug izvrsnosti
Trenerica u Krugu izvrsnosti, NLP majstor praktičar i odgajatelj. Majstorski balansira karijeru ( kao trener komunikacijskih, organizacijskih i roditeljskih vještina) i privatni život (kao majka troje djece) živeći kao gradsko dijete na seoskom imanju. Vodi program za roditelje Mudrost odgoja i program pripreme za porođaj Opušteno rađanje.
Branka Starc
Psihologinja
Branka Starc
Psihologinja
Branka Starc, diplomirala je psihologiju 1974. godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Nakon 35 godina rada u dječjem vrtiću, sudjelovanja u stvaranju svih značajnijih stručnih dokumenata u predškolskom odgoju i vođenju mnogih oblika stručnog usavršavanja predškolskih stručnjaka te radionica za roditelje, usmjerila se na pružanje podrške roditeljima male djece.
U okviru UNICEF-ovog programa Prve tri su najvažnije, zajedno s Ninom Pećnik izradila je program radionica s roditeljima najmlađe djece „Rastimo zajedno“. Također je suautorica programa radionica s roditeljima predškolske djece s teškoćama u razvoju „Rastimo zajedno Plus“. Tijekom 10 godina sudjelovala je u edukaciji više od 700 stručnjaka za provođenje ovih programa. Suosnivačica je Centra za podršku roditeljstvu „Rastimo zajedno“ kojem je cilj širenje dostupnosti podrške roditeljima najmlađe djece te brige o održivosti i kvaliteti ovih programa koji se provode u 67 gradova u Hrvatskoj. Uključena je u projekte Centra.
Koordinatorica je za psihološke krizne intervencije u Društvu za psihološku pomoć.
Tea Knežević
Centar Proventus
Tea Knežević
Centar Proventus
Tea Knežević magistra je psihologije i terapeutkinja igrom. S kolegicom vodi Centar Proventus gdje u radu s odraslima koristi znanja iz psihoterapeutskog pravca transakcijske analize, a u radu s djecom terapiju igrom. Tea provodi i razne radionice za roditelje i edukacije za stručnjake koji rade s djecom, a ko-autorica je i šesnaest terapeutskih slikovnica te dva priručnika. Posvećena je promicanju ideje važnosti psihičkog zdravlja kod pojedinca, ali i društva u cjelini.
Lana Ciboci
Visoka škola Edward Bernays
Lana Ciboci
Visoka škola Edward Bernays
Lana Ciboci voditeljica je Centra za upravljanje kvalitetom te pomoćnica dekana za studije komunikacija na Edward Bernays Visokoj školi za komunikacijski menadžment. Doktorandica je na poslijediplomskom doktorskom studiju informacijskih i komunikacijskih znanosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Predaje i na Hrvatskim studijima te na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Koautorica je prvog istraživanja o medijskoj pismenosti u Hrvatskoj te urednica knjige „Djeca medija. Od marginalizacije do senzacije”, kao i priručnika o medijskoj pismenosti, nastalih u sklopu projekta Djeca medija. Izvršna je urednica međunarodnog znanstvenog časopisa Communication Management Review.
dr.sc. Majda Rijavec i dr.sc. Dubravka Miljković
Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
dr.sc. Majda Rijavec i dr.sc. Dubravka Miljković
Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Majda Rijavec i Dubravka Miljković doktorice su znanosti, redovite profesorice na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Dugi niz godina bave se i edukacijom iz područja psihologije menadžmenta i pozitivne psihologije. Održale su mnogobrojna predavanja, radionice i seminare u mnogim školama, vrtićima, udrugama i tvrtkama u Hrvatskoj i regiji. Autorice su više od 40 knjiga te nekoliko stotina stručno – popularnih članaka za različite novine i časopise. Česte su gošće i suradnice u TV i radio emisijama koje se bave psihologijom odgoja i obrazovanja, svakodnevnog života i psihologijom menadžmenta.
dr.sc. Antonija Balić-Šimrak
Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
dr.sc. Antonija Balić-Šimrak
Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Antonija Balić Šimrak rođena je 1969. u Patni, Indija. Godine 1992. diplomira na Kiparskom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu te u proljeće 2017. doktorira s temom «Mekana skulptura i njezina antropomorfna preobrazba». Od 2009. zaposlena je na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Izlagala je na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu, dobitnica je nekoliko nagrada i priznanja za svoj umjetnički rad.
Tatjana Gjurković
Centar Proventus
Tatjana Gjurković
Centar Proventus
Tatjana Gjurković je psihologinja, registrirana terapeutkinja igrom (RPT), certificirana transakcijska analitičarka – psihoterapeutkinja (CTA-P) te je stekla naziv privremenog učitelja i supervizora iz transakcijske analize (PTSTA). Početno radno iskustvo je stekla u dječjem vrtiću, gdje je prepoznala važnost i nužnost rada s djecom i roditeljima. Osnivač je i ko-direktorica Centra Proventus, gdje provodi psihoterapiju s djecom i odraslima te vodi edukacije iz terapije igrom i transakcijske analize kao i superviziju za stručnjake. Autorica je prve hrvatske knjige o terapiji igrom „Terapija igrom: – Kako razviti vještine za razumijevanje djeteta i produbiti odnos s njim” te ko-autorica 17 terapeutskih slikovnica za djecu. Predsjednica je Hrvatske udruge za terapiju igrom.
Lana Kihas
DV Kreativni dani
Lana Kihas
DV Kreativni dani
Lana Kihas magistra je ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Ima dugogodišnje iskustvo u radu s djecom u različitim odgojno-obrazovnim ustanovama u Hrvatskoj te Francuskoj, Velikoj Britaniji i Irskoj. Trenutno radi kao odgojitelj-mentor i ravnatelj u dječjem vrtiću „Kreativni dani“ by Kids&Co. Kao profesionalni odgojitelj, provodi akcijska istraživanja, radionice, individualna i stručna usavršavanja za odgojitelje i roditelje, piše stručne članke i blogove o odgoju i obrazovanju djece. Sudjelovala je u nekoliko projekata u programima Agencije za mobilnost i programe Europske unije. U okviru osobnog i profesionalnog rasta i razvoja naglašava obrazovanje i stjecanje licence za NLP- praktičara.
Tamara Vučković
Vježbaonica sreće
Tamara Vučković
Vježbaonica sreće
Tamara Vučković (1981.) dipl. je učiteljica razredne nastave i engleskog jezika, a zadnjih 15 godina radi kao učiteljica engleskog jezika u zagrebačkoj OŠ bana Josipa Jelačića. Neprekidno se usavršava na područjima osobnog razvoja i odgoja i obrazovanja djece. Autorica je prvih meditacija za djecu na hrvatskom jeziku koje objavljuje na You Tube kanalu “Vježbaonica sreće”. Slobodnu aktivnost „Vježbaonica sreće“ uvela je i za svoje učenike, a od od ove godine, zajedno s kolegicom pokreće i istoimeni projekt u sklopu kojeg organizira radionice, predavanja i uvježbavanje alata koji nam pomažu da jačamo kompetencije emocionalne inteligencije te da se osjećamo sretnije.
Tihana Fraculj
Kreativni centar „Košnica“, Vježbaonica sreće
Tihana Fraculj
Kreativni centar „Košnica“, Vježbaonica sreće
Tihana Lipovec Fraculj (1980.), diplomirala kroatistiku, komparativnu književnost i teatrologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Pohađala brojne kazališne, lutkarske i glumačke radionice i seminare, a od 2000. godine radi kao dramska pedagoginja i vodi dramske radionice za djecu i mlade. Niz godina radila je kao profesorica hrvatskog jezika i književnosti u osnovnim i srednjim školama te bila glavna urednica dječjeg časopisa „Bambbino“. Piše dječje bajke, priče, pjesmice i igrokaze te sinkronizira crtane filmove. Osniva 2011. godine Kreativni centar „Košnica“ s ciljem poticanja kreativnog razvoja djece predškolske i školske dobi s posebnim naglaskom na dramski odgoj. Drži razne dramske edukacije namijenjene učiteljima, odgojiteljima i svima koji rade s djecom i mladima. Pohađa edukaciju „ Primjena Terapije igrom u vrtićkom okruženju“ te 2017. godine pokreće projekt „Vježbaonica sreće” u sklopu kojeg organizira radionice, predavanja i edukacije na temu kvalitetnog odgoja i obrazovanja.
Katarina Lončarić i Ana Mužak
Centar za psihološku podršku i razvoj „Pričaj mi“
Katarina Lončarić i Ana Mužak
Centar za psihološku podršku i razvoj „Pričaj mi“
Katarina Lončarić, magistra psihologije, zaposlena u Centru za psihološku podršku i razvoj „Pričaj mi“ i Udruzi roditelja djece oboljele od malignih bolesti „Ljubav na djelu“. Pokretačica projekta „Ispričat ću ti priču“ koji je usmjeren na povećanje kvalitete života hospitalizirane djece pričanjem i uprizorivanjem priča. Ana Mužak, dipl. psihologije, radi kao psiholog u dječjem vrtiću Mali istraživač i kao stručni suradnik Centra za psihološku podršku i razvoj „Pričaj mi“. Ima dugogodišnje iskustvo u radu s djecom i roditeljima koje je stekla kroz rad u vrtićkom okruženju, kao i u nekoliko organizacija civilnog društva. Zajedno su autorice proizvoda namijenjenog djeci i roditeljima „Ku-kuc! Priča je unutra“.
Ljiljana Vukšić
DV Mali istraživač
Ljiljana Vukšić
DV Mali istraživač
Ljiljana Vukšić diplomirala je 1982. na Pedagoškoj akademiji u Splitu kao nastavnik predškolskog odgoja, a 2011. Diplomirala je na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti, Sveučilišta u Mostaru, gdje je stekla naziv prof. predškolskog odgoja.
Od 1984. do 1998. radi kao odgojitelj i v.d. ravnatelja u Dječjem vrtiću Kolibri u Zagrebu. Godine 1998. imenovana je ravnateljicom DV Izvor u Zagrebu, gdje radi do 2013. godine, kada odlučuje osnovati vlastitu Ustanovu za predškolski odgoj, DV Mali Istraživač.
U bogatoj profesionalnoj karijeri članica je više stručnih odbora te je održala brojna predavanja i radionice na stručnim skupovima u zemlji i inozemstvu, namijenjene odgajateljima, učiteljima, pedagozima i ravnateljima ustanova. Također, objavila je nekoliko radova u stručnim časopisima.
U zadnjih 19 godina pod njezinim ravnateljstvom u ustanovama za rani odgoj (DV Izvor, DV Mali istraživač) postignuti su značajni rezultati u praktičnom radu na području institucionalnog ranog odgoja i obrazovanja. Posebno se ponosi dvjema nagradama:
• Nagrada Grada Zagreba 2006. godine gradskom DV Izvor, za posebna postignuća i doprinos razvoju ranog i predškolskog odgoja u Gradu Zagrebu
• Nagrada za ženu poduzetnicu 2016 godine u dijelu socijalnog poduzetništva koju dodjeljuje UDRUGA POSLOVNIH ŽENA KRUG u sklopu HGK
Tajana Uzun
Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir
Tajana Uzun
Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir
Tajana Uzun profesorica je engleskog jezika i književnosti i pedagogije. Od rođenja je članica zajednice gluhih i gluhoslijepih osoba te izvorna govornica znakovnog jezika, tzv. CODA (Children of Deaf Adults). Osim što radi kao voditeljica edukativnih aktivnosti u Hrvatskom savezu gluhoslijepih osoba Dodir i prevoditeljica znakovnog jezika za gluhe i gluhoslijepe osobe, instruktorica je znakovnog jezika i baby sign-a te vodi dodatne tečajeve za prevoditelje znakovnog jezika.
Morena Šuk
Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir
Morena Šuk
Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir
Morena Šuk (1990.) magistra je primarnog obrazovanja. Paralelno s Učiteljskim fakultetom pohađala je tečaj znakovnog jezika u organizaciji Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba Dodir. Ljubav prema znakovnom jeziku i djeci potaknula ju je na volontiranje u Savezu Dodir. Poslije diplome završila je tečaj za prevoditelje znakovnog jezika, a potom dodatnu edukaciju za prevoditelja u vrtiću. Od 2014. godine zaposlena je u Savezu Dodir kao prevoditeljica gluhoj djevojčici u redovnom vrtiću. Svakodnevno prevodi sve vrtićke aktivnosti, pjesmice, igre i priče, a povremeno rođendane i predstave. Organizira i vodi različite edukativne radionice za gluhu, nagluhu i gluhoslijepu djecu i njihove čujuće prijatelje, Malu školu znakovnog jezika za osnovnoškolce, savjetuje roditelje i odgojitelje te sudjeluje u provedbi drugih Dodirovih projekata (Znak po Znak – tečaj znakovnog jezika, I ja hoću čuti igru, Centar znanja za unaprjeđenje kvalitete življenja osoba s invaliditetom, Održimo neovisnost i dr. )
Iva Brčić
Najsretnija beba Hrvatska
Iva Brčić
Najsretnija beba Hrvatska
Iva Brčić mag.soc./phil. je međunarodno je priznata certificirana edukatorica The Happiest Baby i predsjednica udruge Najsretnija beba Hrvatska. Provodi prevenciju obiteljskog nasilja nad djecom uz potporu Zaklade Adris, te surađuje s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar i Simbexom Hrvatska u edukaciji roditelja. Piše filmske osvrte Kids Friendly, te kao glavna glumica i savjetnica nagrađivanog filma Two Pink Lines širi svijest o problemu pred/postporođajne depresije.
Sudjeluje u emisijama DM Baby bonus, Dobro jutro Hrvatska, Kokice i Animatik. Stručna je suradnica u časopisu Mama&beba i internetskim portalima Roditelji.hr, Klokanica.24sata.hr i medijskapismenost.hr. Surađuje s vrtićima i školama, izlaže na stručnim simpozijima, te drži gostujuća predavanja o utjecaju medija na djecu i odrasle na Učiteljskoj akademiji, Akademiji dramske umjetnosti i Fakultetu političkih znanosti i u Zagrebu.
Irena Orlović
autorica
Irena Orlović
autorica
Irena Orlović savjetodavna je terapeutkinja certificirana od strane njemačke krovne organizacije za Neurolingvističku psihoterapiju DVNLPt. Autorica je nagrađivane web-aplikacije Pametnica, vlasnica i urednica izdavače kuće Harfa putem koje je prethodnih 17 godina proučavala literaturu uglednih svjetskih neuroznanstvenika. Vođena osobnim iskustvom kroz rad na ranoj stimulaciji sa svojom djevojčicom s teškoćama u razvoju neke od tih naslova objavila je i na hrvatskom jeziku pod sloganom “Knjige koje vole djecu” unutar svoje izdavačke kuće.
Autorica je terapeutske slikovnice “Djevojčica i sreća” koja osnažuje djevojčice i žene. Također je autorica edukativnih igara za poticanje predmatematičkih vještina i govorno-jezičnog razvoja. Zadnjih godina kao NLP trener bavi se osvještavanjem važnosti pravilnog povezivanja i komuniciranja s djecom kako bi ona izrasla u snažne zdrave ljude koji će moći nesmetano crpiti svoje unutarnje potencijale. Redovito organizira i vodi edukacije koje osvještavaju važnost rane stimulacije. Također rado motivira i osnažuje roditelje djece s teškoćama u razvoju.
Sonja Jarebica
magistar socijalne pedagogije
Sonja Jarebica
magistar socijalne pedagogije
Sonja Jarebica rođena je 1959. godine u Zagrebu. Diplomirala je na Fakultetu za defektologiju, Odsjeka za poremećaj u ponašanju te stekla zvanje magistra socijalne pedagogije.
Kroz 35-godišnji rad stekla je bogato profesionalno iskustvo u radu s djecom i mladima s problemima u ponašanju. Svoj rad kroz odgojno-obrazovnu praksu usmjerila je na sprječavanje ili ublažavanje socijalnih problema djece i mladih, djelujući u smjeru poticanja pozitivnih promjena u ponašanju i uvjetima u kojima odrastaju i razvijaju se. Kroz dugogdišnji rad i primjenu holističkog i osobnog pristupa djeci i mladima, povezuje obrazovanje i društvenu skrb o njima, a uključuje rad s pojedincem i socijalnim okruženjem (obitelj, vrtić, školu, vršnjačke grupe, ali i širu zajednicu), s krajnjim ciljem afirmacije prava djece.
Kongresni centar Forum Zagreb
Green Gold, Radnička cesta 50
09. - 10.03.2018.
09:00 – 17:00 sati
Osiguran prijevod
za predavanja na engleskom jeziku
KIDS FRIENDLY EVENT
Organizirana igraonica i radionice za djecu u subotu 10.3.